Haham Kral 
Hazarli Davut

HAHAM KRAL HAZARLI DAVUT

Yazar (Author): Monroe S. Kuttner

Çevirmen (Translator): Enver Günsel
Dil (Language): Türkçe (Turkish)
ISBN 9758961462
Barkod: 9799758961466
roman, 544 sayfa
İstanbul: Birharf Yayınları, Haziran 2005 (June 2005)

Hazar Devleti VI. ve X. yüzyıllar arasında Rusya'nın güneyinde hüküm sürmüştür. VIII. yüzyıl ortalarında Hazar Hakanı ve soyluları din olarak Museviliği kabul etmişlerdir. Haham Kral Hazarlı Davut romanı Hazar Devleti'nin son Hakan'ı Davut'u anlatır. Yazar Monroe Kuttner uzun bir araştırma sürecinden sonra bu romanı yazmıştır. Yazar, hayal gücüyle birçok tarihî gerçeği birleştirerek heyecanlı bir serüven ortaya koymuştur. Davut, din eğitimi almak üzere Kafkaslar'daki Hazar ülkesinden Ispanya'ya gönderilir. Babasi Hakan Yusuf'un ölümünden sonra eğitimi yarida kesilerek apar topar ülkesine getirilir. Henüz 17 yaşındadır... Önünde zorlu bir sınav vardır, çeşitli din ve kültürlerin kaynaştığı ulusunu Haham bir kral olarak yönetmek durumundadır. Hakanlığının ikinci senesinde ihanete uğrar ve ülkesi, Polovtsiler tarafından istila edilir. Davut ülkesini barbarlardan kurtarmak için hem fiziksel hem de ruhani olarak uzun bir yolculuğa çıkar. Kafkaslar'da başlayan heyecanlı yolculuk İstanbul ve Ortadoğu'ya kadar uzanır. Gürcü İmparatoru III. Georgi, Bizans İmparatoru Manuel Comnenus, Emir Salahaddin ve Selçuklu Sultanı Aslan Şah gibi önemli şahsiyetlerin hizmetinde bulunur. Hazar, Gürcistan, İstanbul, Kudüs, Halep, Bağdat ve Mısır sokaklarında yaşanan soluk soluğa bir macera Haham Kral Hazarlı Davut.

This is a history-based adventure novel about the last Khagan (Great King) of a remnant of the Jewish Kingdom of Khazaria in the Northern Caucasus in the 12th century. The main setting is the Khazarian "village" of Samandar, starting in the year 1150. David ben Joseph, son of Khagan Joseph, is sent to Spain at age 7 to study Judaism. He is educated in the same household as Moshe ben Maimon (the future Maimonides) and earns the title "rabbi", meaning a scholar of the laws, scriptures, and customs of Judaism. Upon his return to Khazaria 10 years later, David has to adjust to the Khazarian Turkic semi-nomadic existence and become the next Khagan. After his father dies, he becomes Khagan and struggles to keep Khazaria alive. Join in David's adventures as he and other characters participate in historical events and interact with historical personages.


YAZAR HAKKİNDA / ABOUT THE AUTHOR:
Monroe (Monty) Kuttner New York City'de doğmuştur ama Macaristan ve Rusya'da Hazar ataları olduğunu sanmaktadır. Haham Kral romanını uzun bir araştırma çalışmasından sonra yazmıştır. Araştırması sırasında Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasini ve bu bölgelerin 1150-1170 yılları arasındaki tarihlerini incelemek durumunda kalmıştır. Bay Kuttner'in ilk romanıdır bu. Daha önce Yönetim danışmanlığı kariyeri süresinde yazdığı birkaç iş hayatı ve ticari konulu kitapları vardır. Bay Kuttner'ın gazetecilik ve yaratici yazarlık dallarında yüksek lisans derecesi vardır. Askerlik görevini Kore Savaşında piyade teğmeni olarak yapmıştır.

Monroe S. Kuttner was born in New York City in 1929 and is of East European Jewish heritage. His ancestors come from Hungary and the Russian Empire, and he thought that among them may have been Khazars. His extensive research on the geography and history of the Khazar Kingdom, Caucasus, and Middle East prepared the way for this novel. He focused his attention on the years between 1150 and 1170. This is Kuttner's first and only novel. He earned an undergraduate degree in journalism and creative writing, and over the years has performed in over a dozen theatrical plays. A former Management Consultant with a Masters of Business Administration (MBA) degree, he is also the author of the business book Managing the Paperwork Pipeline: Achieving Cost-Effective Paperwork and Information Processing (Wiley, 1978) and the editor of University Education for Management Consulting: Position Paper and Conference Report (American Institute of Certified Public Accountants, 1979). During the Korean War, he served as an Infantry Lieutenant in the U.S. Army. Kuttner lived in New Jersey until his passing in 2018.


HOW TO ORDER "HAHAM KRAL HAZARLI DAVUT"

BOOKSTORESHIPS FROM
Imge Kitabevi Türkiye
Kitapyurdu.com Türkiye
Kitapambari.com Türkiye
13. kabilenin sırrı is a reprint of the book by Kalipso Yayınları in 2011 but it was not authorized by the author.


Novels of related interest:
Son Hazaryalı
The Wind of the Khazars
Gentlemen of the Road
The Jewish Kingdom of Kuzar
Dictionary of the Khazars
Fictional Literature about the Khazars

Non-fiction books of related interest:
The Jews of Khazaria / Hazar Yahudileri
Hazarlar

Essays of related interest:
Hazar Türklerı Tarıhıne Gırış


  • Khazaria.com Homepage